70 urodziny Przedszkola Publicznego nr 1 w Brzegu

1946-2016

„Kart w kalendarzu ubyło niemało i lat 70 szybko zleciało, lecz jest coś, co w życiu się nie zmienia – to najpiękniejsze przedszkolne wspomnienia”

     23 kwietnia o godz. 10 w Sali Stropowej Ratusza Miejskiego w Brzegu rozpoczęliśmy obchody jubileuszu 70 lecia istnienia Przedszkola Publicznego nr 1 w Brzegu, pod honorowym patronatem Burmistrza Brzegu. Poprzedzona wieloma tygodniami wytężonej pracy dzieci, nauczycieli i personelu przedszkola uroczystość nosiła tytuł „Wyspa dzieci w czterech porach roku”. Na urodziny „Jedynki” przyszło wielu wspaniałych gości, wśród nich byli Jerzy Wrębiak-Burmistrz Brzegu, Barbara Mrowiec-Przewodnicząca Rady Miasta, Wiesława Kostrzewa Andros-przedstawiciel Opolskiego Kuratora Oświaty, Nadzieja Nawrocka wiceprezes Zarządu Oddziału ZNP w Brzegu, dyrektorzy brzeskich placówek opiekuńczych, oświatowych i kulturalnych, byli i emerytowani pracownicy przedszkola, przedstawiciele lokalnej prasy, absolwenci oraz rodzice naszych przedszkolaków i sympatycy przedszkola.

Na wstępie dyrektor przedszkola Marzena Augustyn przybliżyła gościom historię najstarszego przedszkola w Brzegu oraz najważniejsze osiągnięcia placówki. Siedemdziesiąt lat historii nie da się jednak opowiedzieć w kilku słowach, dlatego wcześniej na łamach „Gazety Brzeskiej” ukazało się kilka artykułów opisujących działalność placówki na przestrzeni lat. Po tym wystąpieniu głos zabrał Jerzy Wrębiak Burmistrz Brzegu. Gratulując tak doniosłego jubileuszu podkreślił z uznaniem wysoki poziom funkcjonowania przedszkola i jego rangę w środowisku lokalnym. Powiedział też, jak ważną rolę w życiu każdego dziecka odgrywa edukacja przedszkola. Dzięki niej poprzez zabawę i doświadczanie życia w grupie rówieśników zaszczepiamy dzieciom już od najmłodszych lat wiele istotnych wartości uniwersalnych takich jak prawda, uczciwość, dobro i miłość. Na zakończenie swojego wystąpienia Pan Burmistrz podziękował personelowi przedszkola za pracę i zaangażowanie w edukację małych brzeżan, słowa uznania skierował też do rodziców za aktywne wspieranie działań organizacyjnych i edukacyjnych przedszkola. Placówka otrzymała od władz miasta w prezencie muzyczną mini wieżę. W dalszej części uroczystości usłyszeliśmy od naszych pozostałych gości wiele ciepłych gratulacji i życzeń, a na ręce Pani dyrektor przekazano nową kronikę w drewnianej oprawie, aparat fotograficzny, kocki i książki dla dzieci.

Kiedy część oficjalna dobiegła końca na scenę wkroczył Igor Łukaszenia, absolwent naszego przedszkola, który zabrał wszystkich w podróż na „Wyspę dzieci w czterech porach roku”. Przedszkolaki w przepięknych i kolorowych strojach zaprezentowały swoje talenty w inscenizacji słowno-muzycznej. Występy zaczęła jesiennie grupa II „Króliczki”, do krainy lodu zabrały nas „Tygryski” z grupy III, wiosenne przebudzenie zatańczyły „Maleństwa”, a na wakacyjną podróż do gorącej Hiszpanii i bezkresnej Rosji zaprosiły pięciolatki z grupy „Kubusie”. Jak to w przyrodzie bywa było barwnie, wesoło i dynamicznie. Podczas programu artystycznego mogliśmy także usłyszeć utwory na gitarę klasyczną w wykonaniu absolwentki „Jedynki” Anny Pich oraz wesołe aranżacje zagrane na akordeonie przez Macieja Kulińskiego, również absolwenta naszego przedszkola. Montaż słowno-muzyczny zakończyła piosenka finałowa „Przedszkole drugi dom” oraz składanka muzyczna dedykowana wszystkim gościom, zaśpiewana przez nauczycielkę Małgorzatę Kulińską. W nagrodę za przepiękny występ dzieci otrzymały ufundowane przez rodziców wiaderka z piaskiem kinetycznym oraz przekazane przez Pana Burmistrza słodycze.

W tym dniu uhonorowano także emerytowanych pracowników przedszkola, składając wszystkim, którzy wnieśli wkład w rozwój i sukcesy tej placówki, wyrazy podziękowania za długoletnią pracę w oświacie. Pani dyrektor podkreśliła, że przez wiele lat z odpowiedzialnością i zaangażowaniem pracownicy niepedagogiczni otaczali dzieci troskliwą opieką oraz wspomagali pracę nauczycieli przyczyniając się do tworzenia przyjemnych i estetycznych warunków zabawy, edukacji i pracy, a nauczyciele przekazywali dzieciom wiedzę, rozwijali ich zainteresowania i uzdolnienia, dbali o harmonijny rozwój ich osobowości oraz przyczyniali się do uzyskiwania sukcesów. Dziękując za wszystkie piękne lata, poświęcenie i oddanie, lojalność oraz trud włożony w pracę w przedszkolu Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak oraz dyrektor Marzena Augustyn wręczyli emerytowanym pracownikom kwiaty, pamiątkowe dyplomy i upominki okolicznościowe.

Na zakończenie imprezy goście zostali zaproszeni na przygotowany przez rodziców poczęstunek, gdzie przy kawie i ciasteczku dzielili się wrażeniami z występu dzieci i oglądanych wystaw.

Uroczystości jubileuszowe zapoczątkowane w kwietniu zakończyły się 3 czerwca 2016 festynem rodzinnym pod hasłem „Witajcie w naszej bajce…”. Z okazji 70 –tych urodzin „Jedynki”, najstarszego przedszkola w Brzegu, została ufundowana przez rodziców naszych przedszkolaków pamiątkowa tablica upamiętniająca to wydarzenie. Dyrektor przedszkola Marzena Augustyn, delegacja dzieci, przedstawiciele Rady Rodziców, Michał Kardasz, asystent posła na sejm RP Pawła Grabowskiego oraz rodzice przeszli z placu zabaw przed główne wejście do budynku na uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Odsłonięcia dokonała w imieniu rodziców Pani Ilona Szkoda oraz gość specjalny Pan Michał Kardasz.

Następnie wszyscy wrócili do ogrodu przedszkolnego podziwiać występy dzieci, w bajkowo-literackim programie artystycznym. Wszystkie przedszkolaki rozpoczęły piosenką „Witajcie w naszej bajce”. Później na scenie pojawiły się „Maleństwa” i „Króliczki” , które zaprezentowały wiersz „Powiedziała mi to lala”, taniec „Kaczka Dziwaczka”, piosenkę „Smok Wawelski” i piosenkę „Kochana mamo”. Pani dyrektor rozpoczynając festynową zabawę podkreśliła, że bajkowe hasło nie jest przypadkowe ponieważ w roku szkolnym 2015/2016 naszym zadaniem edukacyjnym jest „Rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci”. Realizowaliśmy wiele działań skierowanych na kształtowanie nawyków czytelniczych i uwrażliwiania na piękno literatury. Wśród nich były, konkurs plastyczny na zakładkę do książki „Bajkowa zakładka do książki” oraz konkurs plastyczny „Okładka na książkę”. Odbył się także „Quiz wiedzy o bajkach” jeden dla starszych drugi dla młodszych dzieci. Pani dyrektor podziękowała wszystkim za aktywny udział w konkursach, a laureatom wręczyła nagrody i dyplomy. Nagrody w konkursie „Najładniejsza zakładka do książki” otrzymali: NATALIA BIELECKA, FILIP ŁAGOWSKI, HANNA BIERNAT, NIKOLA DROZD, SZYMON DZIMBOR, ŁUKASZ I PAWEŁ AUGUSTYNIAK, KAROL SIKORA,MAJA GUTWIŃSKA, ALAN BOJDYS,KAROL JAKUBOWSKI,JULIA HABRYCH. W konkursie „Okładka na książkę” wyróżniono: MAJĘ GĄSIOROWSKĄ,OLIWIĘ ŁAZINOWSKĄ,WIKTORIĘ PIOTROWIAK,MILENĘ PUSZKIEWICZ,LENĘ I ZOSIĘ NIESŁUCHOWSKIE,MAJĘ GUTWIŃSKĘ,KAROLA SIKORĘ,ANTONIĘ CHIR,MAJĘ LEBIEDZIEJEWSKĄ.

Następnie na scenie zaprezentowały się dzieci z grupy „Tygryski” w smerfowych hitach oraz wierszu „Mama i Tata”, a zaraz po nich „Kubusie” w programie podróże z „Bolkiem i Lolkiem” zatańczyły energicznie w rytmie afrykańskiej piosenki. Występy zakończyła wyśpiewana przez wszystkie przedszkolaki piosenka „Rodzina”.

W dalszej części festynu Pani dyrektor zaprosiła na scenę dzieci, które kończą w tym roku edukację przedszkolną. Dla Klary, Daniela, Tomka, Nataniela i Szymona nadszedł czas rozstania z Kubusiową rodzinką. Wręczając na pamiątkę pobytu w przedszkolu dyplom ukończenia przedszkola i książkowy upominek dyrektor Marzena Augustyn życzyła absolwentom, aby w szkole odnaleźli miejsce dla siebie, poznali nowych równie wspaniałych kolegów i nawiązali przyjacielskie relacje, by nie zawiedli się na ludziach, żeby spotykali się ze sprawiedliwością i serdecznością. Dzieci na pożegnanie zaśpiewały piosenkę „Hej przedszkole ukochane”.

Zanim w pełni zaczęliśmy korzystać z festynowych atrakcji słowa wdzięczności Pani dyrektor skierowała do wszystkich rodziców, którzy wnieśli wkład w rozwój i sukcesy „Jedynki” i przekazała podziękowania i upominki okolicznościowe. W imieniu własnym oraz pracowników przedszkola podziękowała za aktywne uczestnictwo w życiu naszej placówki, a w szczególności za pomoc w realizacji zadań organizacyjnych i edukacyjnych w roku szkolnym 2015/2016, oraz za wsparcie w organizacji obchodów Jubileuszu 70-lecia istnienia Przedszkola, za współpracę i działania, które przyczyniły się do stworzenia miłej atmosfery jubileuszowych uroczystości.

W dalszej części festynu odbyły się wyczekane atrakcje dla dzieci i dorosłych. Pani Izabela Szarek i Joanna Dylewicz pomagały Pani dyrektor w prowadzeniu aukcji,              z której dochód podobnie jak z innych atrakcji festynowych przeznaczony będzie na dofinasowanie zakupu urządzenia na plac zabaw. Rodzice aktywnie włączyli się do zabawy dzięki czemu uzyskaliśmy znaczną kwotę z licytowanych przedmiotów, karnetów, zaproszeń i bonów upominkowych. Pozostałe atrakcje piątkowej zabawy to fantazyjne baloniki, malowanie twarzy, jazda na kucyku, wielkie bańki mydlane oraz galeria prac dzieci i foto-wystawa z życia przedszkola. W programie nie mogło zabraknąć festynowej kuchni. Do degustacji serwowano naleśniki z polewą, ciasto, grochówkę i kiełbaski z grilla. Wszystkie smakołyki na imprezę przygotowali pracownicy przedszkola, a pyszne ciasta zorganizowali rodzice. Zabawa trwała do późnych godzin popołudniowych. Uczestnikom towarzyszył dobry nastrój i dużo uśmiechu, a piękna pogoda i przyjemna atmosfera sprawiły, że dzień ten był wyjątkowy.

Uroczystości jubileuszowe oraz festynową zabawę mogliśmy zorganizować dzięki wsparciu rodziców i życzliwości ludzi dobrej woli. Dziękujemy wszystkim sponsorom i rodzicom za zaangażowanie. Przedszkolaki z „Jedynki” otrzymały wsparcie od wielu lokalnych firm i prywatnych przedsiębiorców, są wśród nich: Burmistrz Brzegu, Poseł na Sejm RP Paweł Grabowski, „MARGOT”- NIERUCHOMOŚCI Małgorzata Piecuch, Studio fryzur - Beata Czerniawska, Hotel Best Western, Restauracja Ratuszowa, , Jubiler - Celina Krówczyńska, Bartling - Polska Sp. z o.o., PHD „Eko” Mieczysław Jeżyk, PPH PIEKARNIA Joanna Telwak, SIMILE Sp. z o. o., Nadleśnictwo Brzeg, Herbaciarnia Brzeg, DEKO-KWIAT- kwiaciarnia w Pisarzowicach, Sklep Oaza s.c. w Brzegu, COTON FIT & BEAUTY Zdzisław Kotowicz, Biuro Rachunkowe - MATBOŻ Mateusz Kocot, Sala zabaw „FIGLORAJ”, Gazeta Brzeska, Sala zabaw „SAFARI”

     Refleksja jubileuszowa każe spojrzeć z satysfakcją w miniony okres, ale jednocześnie w przyszłość, by z równym ożywieniem, energią i oddaniem podejmować codzienny trud wychowania i edukacji najmłodszych, by kiedyś niejeden z nich mógł powiedzieć: „…Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć, o tym jak żyć, co robić i jak postępować nauczyłem się w przedszkolu…”(Robert Fulghum)

Marzena Augustyn


Copyright © 2014. Topnet All Rights Reserved.